پشتیبانی تلفنی 09337596480
}

 

انتخاب شهر مبدا مبداء
انتخاب شهر مقصد مقصد
تاریخ پرواز :
3 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5

بلیط چارتر بخریم یا بلیط سیستمی

بلیط سیستمی بخریم یا بلیط چارتر؟

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که این دو نوع بلیط چه تفاوتی با هم دارند؟آیا همیشه قیمت بلیط چارتر کمتر از بلیط سیستمی است؟ آیا اعتبار هر دو نوع بلیط تضمین شده است؟در چه شرایطی باید یکی را به دیگری ترجیح دهیم؟
برای روشن شدن سوالات بالا باید با خصوصیات هر یک آشنایی داشته باشید.در ادامه مطلب ما به این امر می پردازیم به نحوی که بعد از این خواندن این مطلب شما راحت تر بلیط خود را از بین نوع چارتری و سیستمی آن انتخاب خواهید کرد.
در ابتدا به اختصار به تعریف و ویژگی های هریک از این دو نوع بلیط می پردازیم:

بلیط چارتر

بلیط هواپیمایی که توسط مجموعه ثالث یعنی چارترکننده از ایرلاین خریداری شده و این مجموعه ثالث از طریق وب سایت ، وب سرویس ، آژانس های مسافرتی ، سیستم های رزرواسیون و ... اقدام به عرضه بلیط های خود می کند. از جمله ویژگی های این نوع بلیط می توان به موارد زیر اشاره کرد:
قیمت این نوع بلیط ها توسط خود چارترکننده تعیین می شود و نه شرکت های هواپیمایی.البته نباید چارترکننده قیمتی بالاتر از قیمت بالاترین کلاس نرخی بلیط سیستمی ، بر روی بلیط ارزش گذاری کند.
بلیط های چارتر دارای کلاس نرخی نیستند.
این گونه بلیط ها به صورت پیش فرض در قالب کابین کلاس اکونومی قرار دارند مگر اینکه دقیقاً ذکر شود که از نوع بیزینس یا فرست کلاس  باشد.
مبلغی که بابت بلیط پرداخت می شود بابت صندلی است و نه شخص.شاید بپرسید یعنی چی؟در نوع چارتری تفاوتی بین قیمت بلیط بزرگسال و کودک (یعنی 2 تا 12 سال) وجود ندارد و شما بابت هر بلیطی که صندلی نیاز دارند مبلغ یکسانی پرداخت می کنید.این تفاوت زمانی ملموس تر خواهد شما که در بلیط سیستمی مبلغی که بابت کودک خود پرداخت می کنید کمتر از وجهی است که بابت بزرگسال پرداخت می کنید.
شرایط استرداد سخت تری دارند به نحوی که بسیاری از این گونه بلیط ها یا قابل استرداد نبوده یا اینکه با درصد جریمه های بالا این امر امکان پذیر است.البته این شرایط زمانی سخت تر خواهد شد که از وب سایتی خرید کرده باشید که با چارترکننده ای نامعتبر تعامل داشته و این وب سایت برگشت وجه را منوط به برگشت وجه از سمت چارترکننده کرده باشد.ما در آی چارتر این تعهد را نسبت به بلیط صادر شده و همچنین حقوق مسافر خود داشته و میزان وجه برگشتی را آنی به مسافر پرداخت می کنیم.آنچه آی چارتر را با سایر وب سایت های دیگر متمایز می کند شرایط استردادی است که بابت بلیط های چارتر وضع می کنیم.ما سعی بر آن داشتیم تا کمترین میزان جریمه ممکن را بر بلیط چارتر گماشته باشیم به نحوی که حق و حقوق مسافر را تا حد امکان به جای آورده باشیم.
امکان دارد زمان گرفتن کارت پرواز بابت بلیط چارتر خود، نام شما در بین مسافران پرواز نباشد و یا اینکه قبل از پرواز با هر بهانه ای به شما اطلاع دهند که بلیط شما صادر نشده و باید مجدد بلیطی دیگر را تهیه کنید.این امر امکان پذیر نیست مگر اینکه بلیط چارتر متعلق به چارترکننده های واسطی باشد که تعهد کافی نسبت به بلیط های خود را ندارند.آی چارتر با چارترکننده هایی تعامل دارد که حق و حقوق مسافر را اولویت خود قرار داده باشند و مسافر بابت اعتبار بلیط خود آسوده خاطر باشد.
شاید مهمترین و بهترین ویژگی بلیط چارتر قیمت آن باشد.به نحوی که این میزان نسبت به تقاضای کم می تواند به میزان زیادی کاهش پیدا کند البته این گونه بلیط ها را به اصطلاح بلیط لحظه آخری می گویند.البته این مورد به صورت کلی است و در بیشتر مواقع می تواند رخ دهد ولی عکس این قضیه نیز در برخی ایام سال که تقاضا زیاد می شود رخ می دهد طوریکه قیمت بلیط چارتر بیشتر از قیمت معادل سیستمی آن می شود.

بلیط سیستمی

بلیطی که توسط خود ایرلاین ارائه شده و شرکت های هواپیمایی از طریق نرم افزاری های همچون گابریل ، وی آر اس ، نیرا یا وب سرویس و وب سایت های خود اقدام به فروش بلیط های خود می کنند.از مهم ترین ویژگی های بلیط های سیستمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
این گونه بلیط ها حتما دارای کلاس نرخی بوده و قیمت هر کلاس نرخی آن ، از قبل مشخص و غیرقابل تغییر است به نحوی که فروش به مبلغ کمتر یا بیشتر از مبلغ مصوب ، غیرقانونی است.البته قیمت کلاس های نرخی می تواند در بازه های بلند مدت همچون 6 ماهه یا سالانه توسط شرکت هواپیمایی تغییر کند ولی این تغییر صرفاً از سمت ایرلاین صورت می گیرد.
شرایط استرداد مناسب تری نسبت به نوع چارتری آن دارد.به نحوی که شرایط استرداد نسبت به کلاس نرخی بلیط وضع شده و کاملاً مشخص است.البته این مورد کلی است به نحوی که برخی کلاس های نرخی معدود قابل استرداد نیستند.نکته ای که در اینجا قابل ذکر است رابطه شرایط استرداد و قیمت این گونه بلیط هاست به نحوی که هر چه قیمت بلیط بالاتر باشد شرایط استرداد مناسب تری دارد.
زمانی که شما به هر دلیلی از بلیط سیستمی خود استفاده نکردید و به اصطلاح No Show شد بسیاری از کلاس های نرخی این گونه بلیط ها ، با درصد جریمه ای مابقی مبلغ بلیط رو به شما برگشت می دهند ولی در اکثر بلیط های چارتری اگر شما از بلیط خود استفاده نکنید کل مبلغ بلیط سوخت می شود.
زمان استرداد بلیط سیستمی مبلغی که به شما برگشت داده می شود آنی است و روال اداری خاصی ندارد ولی اگر از چارترکننده های نامعتبر بلیط خریداری شده باشد این فرایند امکان دارد چند روز طول بکشد.ما در آی چارتر ، استرداد بلیط ، چه از نوع چارتری و چه سیستمی را ، به صورت آنی انجام می دهیم و این تعهد را نسبت به بلیط های صادر شده از وب سایت خود را داریم.
حال تمام ویژگی های بلیط های چارتر و سیستمی مطرح شد.آنچه مشهود است برتری هر یک نسبت به دیگری در شرایطی خاص رخ می دهد و همیشگی نیست ولی شما می توانید با در نظر گرفتن ویژگی های هر یک ، نسبت به انتخاب آن اقدام کنید.