پشتیبانی تلفنی 09337596480
}

 

انتخاب شهر مبدا مبداء
انتخاب شهر مقصد مقصد
تاریخ پرواز :
82 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 3.99 از 5

چارتر

واژه چارتر (charter) به معنای دربست کرایه یا اجاره کردن می باشد و فقط برای پرواز و بلیط هواپیما کاربرد ندارد اما در ایران عبارت چارتر بیشتر برای بلیط هواپیما به کار می رود. مصداق این مفهوم در مورد قسمت یا تمامی اتاق های یک هتل ، صندلی های یک هواپیما ، قطار ، اتوبوس و ... می باشد که می تواند قراردادی سالیانه یا مدت زمان معلوم باشد که در ادامه مجموعه چارتر کننده می تواند از مبادی فروش خود ، اقدام به ارائه این خدمت کند.نکته حائز اهمیت ، پرداخت مبلغ ارزان تر توسط مجموعه چارترکننده ، نسبت به قیمت واقعی و ارائه خدمت به صورت معمول آنها می باشد ، درست مثل خرید عمده و خرید جزیی یک کالا؛

چارتر

بلیط چارتر

بلیط چارتر توسط برخی از شرکت‌‌‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی فروخته می‌‌‌شوند. بعضی از دفاتر خدمات گردشگری یا همان آژانس‌‌‌ هواپیمایی سالیانه یا برای مدتی مشخص، تمام یا بخشی از صندلی‌‌‌های بعضی مسیرهای پروازی را از شرکت‌‌‌های هواپیمایی اجاره کرده و بلیط های این پروازها را به فروش می رسانند. در اینجا به آن شرکت هواپیمایی، چارتر دهنده و آن دفتر خدمات مسافرتی چارتر کننده معرفی می شوند.در این گونه شرایط شما بلیط را مستقیماً از ایرلاین خرید نمی کنید، بلکه از مجموعه چارترکننده خرید می نمایید و قیمت بلیط ها را هم آژانس چارترکننده تعیین می‌‌‌کند نه ایرلاین. موردی که در مورد تغییرات قیمت بلیط چارتر وجود دارد این است که به طور کلی هرچه بیشتر به زمان پرواز نزدیک می شویم قیمت بلیط چارتر ارزان تر می شود تا هر چه سریع تر به فروش برسد. دلیل این موضوع آن است که چارترکننده ترس آن دارد که ممکن است همه صندلی های چارتر شده پر نشود اما در صورتی که احساس شود تقاضا برای آن بلیط هواپیما زیاد است و درواقع مسافران بیشتری تقاضای بلیط های آن پرواز را دارند ممکن است قیمت بلیط هواپیما افزایش یابد. این اتفاق یعنی افزایش و کاهش قیمت بلیط چارتر، به دفعات زیاد در طول سال اتفاق می افتد. مثلا در عید نوروز یا فصل تابستان یا برخی مناسبتهای مذهبی، ملی و یا تعطیلات خاص تقاضا برای بلیط چارتر زیاد است و نرخ بلیط چارتر افزایش می یابد اما در برخی زمان های دیگر مثل شرایط بدی آب و هوا که سفر کمتر انجام می شود قیمت بلیط چارتر کاهش می یابد.

خرید بلیط چارتر

حال اگر شما قصد خرید بلیط چارتر را دارید قادر نیستید آن را به صورت مستقیم از ایرلاین تهیه کنید بلکه باید به چارترکننده ها یا همان آژانس های مسافرتی مراجعه نمایید. در نظر داشته باشید که قیمت بلیط را هم همین چارترکننده ها تعیین می کنند، زیرا که تمامی مسئولیت فروش بلیط چارتر برعهده آنهاست. پس اگر چارتر کننده موفق به فروش همه صندلی های چارتر شده نشود ایرلاین هیچ گونه تعهدی نسبت به این موضوع ندارند و تمام بهای صندلی های اجاره شده را دریافت می کنند. یکی ازدلایل اینکه نرخ بلیط های چارتری ثابت نیست همین امر باشد که چارترکننده ها با توجه به شرایط و تقاضای مسافران قیمت ها را دچار نوسان میکنند تا بتوانند همه ظرفیت خود را به فروش برسانند.

مشخصه های بلیط های چارتری

مشخص ترین ویژگی بلیط های چارتری متغیر بودن قیمت آنها است. که در بیشتر اوقات به میزان قابل توجهی از قیمت بلیط سیستمی آن کمتر می باشد و در بعضی اوقات قیمتی برابر با بلیط سیستمی و یا حتی بیشتر می تواند باشد.ولی به صورت کلی قیمت بلیط چارتر با توجه به خرید عمده از سوی چارترکننده ، کمتر از قیمت بلیط سیستمی آن می باشد مگر در مواقع خاص مانند عید نوروز که تقاضای مسافرت هوایی زیاد می باشد. اما در مقاطع زمانی که ترافیک پرواز زیاد است و به‌‌‌اصطلاح در فصل‌‌‌ها و مقاطع زمانی پرسفر مانند نوروز، تابستان و...، قیمت بلیط چارتر چندان تفاوتی با بلیط سیستمی ندارد. چون استقبال مسافران در این زمان‌‌‌ها از پروازها و تورهای داخلی و خارجی بیشتر می‌‌‌شود و بلیط‌‌‌های آژانس چارترکننده به‌‌‌راحتی فروخته می‌‌‌شوند. حتی گاهی اوقات قیمت بلیط چارتر در این مقاطع زمانی با بلیط سیستمی برابر یا از آن بیشتر است. البته تمام این‌‌‌ها قواعد کلی هستند و ممکن است استثناهایی هم وجود داشته باشند. از مهمترین معایب بلیط های چارتری این می باشد که آنها قابلیت استرداد، لغو، کنسلی و یا تغییر زمان پرواز را ندارند. یعنی بر خلاف بلیط های سیستمی شما قادر نیستید به راحتی بلیط خود را کنسل یا تاریخ آن را تغییر بدهید؛ اگر هم این شرایط وجود داشته باشد باید بهای سنگینی برای این کار پرداخت کنین که بعضی اوقات برابر با تمام قیمت بلیط است. یکی دیگر از تفاوت ها ، همسان بودن قیمت بزرگسال با کودک در بلیط های چارتری می باشد و هیچ تخفیفی بابت بلیط کودکان به شما تعلق نمی گیرد در صورتی که در بلیط های سیستمی بهای بلیط کودک کمتر از بهای بلیط بزرگسال است.

بلیط چارتر ارزان

در نگاه اول عبارت چارتر به معنای ارزانترین بلیط هواپیماست در حالی که بلیط چارتر الزاماً و همیشه ارزان ترین بلیط هواپیما نیست. در واقع خرید بلیط ارزان چارتر روش و موقعیت خاص خود را دارد. با همه این تفاسیر آنچه مشخص است این است که خرید بلیط چارتر به سود مسافر است. زیرا که قیمت بلیط چارتر متغیر می باشد و کم و زیاد می شود و این تغییر شرایطی را فراهم می کند که مسافر بتواند راحت تر به بلیط چارتر ارزان و مورد نظر خود دسترسی داشته باشد.این موضوع می تواند مناسب افرادی باشد که محدودیت زمانی بابت سفر خود ندارد و می توانند زمان سفر خود را همزمان با ارزان شدن بلیط های چارتر تنظیم کنند.

پرواز چارتر

پرواز چارتر به پروازی گفته می شود که تمام یا بخشی از صندلی های هواپیما توسط چارتر کننده یا همان آژانس هواپیمایی اجاره شده باشد. صندلی‌‌‌های چارتر شده هم به صورت مستقل به فروش می رسد و هم در قالب تورهای گردشگری قابل استفاده می باشد.پرواز چارتر بعضی اوقات بسته به سفارش چارتر کننده در بعضی مسیرها برقرار می شود ولی بلیط آن توسط چارتر کننده به فروش می رسد. در صورتیکه چارتر کننده یک آژانس مسافرتی باشد، پرواز چارتر معمولاً در مسیرهای پرتردد انجام می شود چراکه چارتر کننده تقریبا مطمئن است می تواند بلیط آن مسیرها را به فروش برساند و شرکت هواپیمایی هم درگیر مسائل فروش به صورت تکی نمی شوند. در پرواز چارتر، فقط فروش بلیط توسط چارتر کننده انجام می شود و بقیه مسائل پروازی بر عهده ایرلاین می باشد.