پشتیبانی تلفنی 09337596480

بلیط لحظه آخری

انتخاب شهر مبدا مبداء
انتخاب شهر مقصد مقصد
تاریخ پرواز :
310 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 3.85 از 5

لحظه آخری به چه معناست؟

از سالیان دور در تجارت، ارائه هر کالایی که دارای محدودیت زمانی جهت عرضه می بوده شرایط و قوانین متفاوتی نسبت به تجارت های دیگر داشته است.چنانکه اگر از مدت زمان مشخص شده جهت ارائه و فروش کالا بگذرد کالا ارزش واقعی خود را از دست خواهد داد .به طور معمول ارزش کالا در طول این مدت زمان متغیر است به نحوی که با نزدیک شدن به پایان این مدت زمان فروشنده سعی بر آن دارد تا فروش را مدیریت نموده و به هر نحو ممکن کالای خود را به بالاترین ارزش ممکن به فروش رساند.چرایی واژه "بالاترین ارزش ممکن" بدین سبب است که اگر تقاضا نسبت به عرضه زیاد باشد که قیمت آن رو به افزون و در غیر این صورت رو به کاهش خواهد رفت و فروشنده می بایست با در نظر گرفتن شرایط ، به بهترین قیمت ممکن فروش خود را به سرانجام برساند.این قصه بعضی مواقع تا آنجا ادامه پیدا می کند که میزان عرضه بیش از میزان تقاضا است ، فروشنده مجبور به ارائه کالا با قیمتی به مراتب پایین تر از قیمت خریداری شده توسط خودش می شود و در مواقعی که تقاضا بیش از میزان عرضه باشد ، قیمت کالا به چندین برابر ارزش واقعی افزایش پیدا می کند.امروزه به این نوع از ارائه کالا ، اصطلاحاً لحظه آخری می گویند.

حال سوالی که مطرح است این است که چه عواملی در میزان عرضه و تقاضا تاثیر دارند؟ بسته به نوع کالا عواملی متفاوتی می توانند در این زمینه نقش داشته باشند.اما برخی فاکتورها برای عمده کالاها، جزء عوامل تعیین کننده هستند.همچون آب و هوا ، مناسبت های ملی مذهبی ، شرایط اقتصادی و ...

سوال بعدی که در این زمینه مطرح می شود این است که چگونه باید این شرایط را مدیریت کرد؟ این گونه از عرضه کالا ، به شدت رقابتی است به نحوی که شما می بایست رفتار ، قیمت و چگونگی عرضه کالای خود را ، با توجه به رفتار رقبا تنظیم نمایید.عدم توجه به رفتار بقیه عرضه کنندگان ، چیزی جز زیان و عدم فروش کالا ندارد.

در دنیای امروزی نیز با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش بستر اینترنت ، ارائه این نوع از کالا ها ویژگی های خاص به خود را یافته و تغییراتی نسبت به گذشته داشته است.برای مثال در گذشته عرضه شما محدود به یک مکان معین همچون بازار ، شهر و ... می بوده ولی هم اکنون حیطه عرضه شما محدود نبوده و می تواند به میزان تمامی افرادی که به اینترنت دسترسی دارند، گسترش یابد.شاید بتوان بهترین نمونه از این نوع عرضه را رزرو بلیط دانست.طوریکه امروزه خرید بلیط به صورت گذشته و محدود به یک دفتر مسافرتی یا خدماتی ، به ندرت انجام می شود.

بلیط

رسید یا سندی است که به دارنده آن حق استفاده از امکانات مشخص ، ورود به محل معین یا مسافرت با حمل و نقل عمومی داده می شوددر این مطلب اشاره ما به بلیط ، گزینه سوم یعنی مسافرت با حمل و نقل عمومی به ویژه هواپیماست که با عنوان بلیط هواپیما مطرح می شود.با توجه به مشخصات گفته شده پیرامون بلیط ، می توان بلیط را کالایی در نظر گرفت که عرضه آن با محدودیت زمان همراه است چرا که معمولاً هر نوع بلیطی بابت استفاده در زمان و مکان مشخصی صادر می شود و بعد از گذشت آن زمان ، بلیط اعتبار خاصی ندارد.

بلیط هواپیما

همزمان با شروع پروازهای مسافربری در سال 1909 ، صدور بلیط هواپیما نیز انجام می شد.تا همین چند سال گذشته ، عرضه بلیط هواپیما به صورت مراجعه حضوری و دریافت بلیط کاغذی بود.مسافر با مشکلاتی همچون نیاز به مراجعه حضوری ، عدم شفافیت قیمت ، گزینه های محدود برای انتخاب و .. به ازای هر خرید بلیط هواپیما ، مواجه بود.تا اینکه گسترش بستر اینترنت و در سالیان اخیر ، دسترسی مردم به گوشی های هوشمند ، بسیاری از این مشکلات را حل کرد.این تحول ، نه تنها مشکلات ذکر شده را رفع کرد ، بلکه سبب رونق و گسترش عرضه و تقاضا بلیط هواپیما نیز گردید.خرید اینترنتی بلیط هواپیما از اوایل سال 2004 میلادی در ایران آغاز شد.به تصویر زیر دقت کنید:

بلیط لحظه آخری

آنچه که در تصویر بالا مشاهده میکنین ، تعداد جستجوی واژه بلیط هواپیما در جستجوگر گوگل از سال 2004 تاکنون است. این افزایش جستجو ، نشان دهنده تقاضا برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما را نشان می دهد.اگر کنکاشی در مورد عبارات مشابه با بلیط هواپیما همچون چارتر نیز انجام دهیم با چنین آماری مواجه خواهیم شد (شروع رونق چارتر از سال 2013 بوده است). با این وجود، این آمار نشان از آن دارد که در سالیان اخیر صنعت گردشگری و توریسم در ایران به ویژه خرید اینترنتی بلیط هواپیما و خرید اینترنتی بلیط چارتر به صورت چشمگیری پیشرفت داشته است.

بلیط لحظه آخری هواپیما

بلیط لحظه آخری هواپیما به عبارت ساده بلیط هواپیمایی است که در ساعات پایانی منتهی به پرواز عرضه می شود. قبل از پرداختن به جزئیات ، شما می بایست با مفهوم چارتر آشنا باشید.توصیه میکنیم به مقاله ای که قبلاً در مورد چارتر نوشته شده مراجعه نمایید.

چند نکته در مورد بلیط لحظه آخری حائز اهمیت است:

  • اغلب بلیط چارتر است که در قالب بلیط لحظه آخری عرضه می گردد و کمتر پیش می آید که بلیط سیستمی به صورت بلیط لحظه آخری ارائه شود.اگر نگاهی به آمار تعداد جستجوی واژه بلیط لحظه آخری در موتورهای جستجوگر بیندازیم متوجه خواهیم شد رواج این واژه همزمان با گسترش واژه چارتر بوده است که نشان دهنده وابستگی این دو بهم می باشد.
  • آنچه در اذهان عموم جا گرفته است قیمت بلیط لحظه آخری است.بیشتر افراد بر این باورند که قیمت این گونه بلیط ها ، به مراتب کمتر از قیمت واقعی آن است ولی در عمل این گونه نیست.قیمت بلیط لحظه آخری اکثر اوقات با قیمتی به مراتب بیشتر از قیمت معمول آن به فروش می رسد.به عبارت ساده تر ، بلیط لحظه آخری ارزان قیمت همیشه در دسترس نیست و شما باید بابت رزرو این گونه بلیط ها ، مداومت در جستجوی قیمت ها با در نظر گرفتن میزان تقاضا را داشته باشید.
  • با توجه به قوانین ایرلاین ها و همچنین محدودیت چارترکننده ها ، و با در نظر گرفتن بسته شدن کانتر پرواز ساعاتی قبل از پرواز (بسته به پرواز داخلی و خارجی متغیر می باشد) معمولاً مدتی قبل از پرواز ، بلیط های چارتر عرضه نمی شوند و این موضوع که تا لحظه پرواز ، شما قادر خواهید بود بلیط لحظه آخری تهیه نمایید اشتباه است.
  • قیمت بلیط لحظه آخری کاملاً رقابتی بوده و وابستگی مستقیم با میزان تقاضا و عرضه دارد.میزان عرضه و تقاضا اکثر اوقات مشخص نیست مگر در بعضی ایام سال همچون تعطیلات نوروز یا مناسبت های مذهبی که می توان پیش بینی دقیق تری نسبت قیمت بلیط لحظه آخری نمود.

بلیط لحظه آخری مشهد

مشهد به عنوان مهم ترین مقصد پروازی پس از تهران ، منجر به مهم ترین مسیرهای پروازی داخلی یعنی تهران به مشهد و مسیر عکس مشهد به تهران شده است.آنچه بدیهی است بیشترین عرضه و تقاضا برای بلیط هواپیما مرتبط به این دو مسیر است.روزانه به صورت میانگین 60 پرواز در این دو مسیر سرویس دهی می کنند که نشان از اهمیت این مسیر می باشد.لازم به ذکر است این حجم از عرضه بلیط هواپیما مشهد و در ادامه بلیط چارتر مشهد ، به همین نسبت تقاضا را نیز در پی دارد.این تعادل در میزان عرضه و تقاضا در بیشتر ایام سال برقرار است و با وجود این تعادل خبری از بلیط لحظه آخری مشهد نخواهد بود.عواملی در طول سال است که این تعادل در میزان عرضه و تقاضا را از بین برده و می تواند منجر به بلیط لحظه آخری ارزان مشهد شود عواملی همچون ایام نوروز ، مناسبت های مذهبی اواخر ماه صفر و ..

بلیط لحظه آخری استانبول

استانبول را می توان مهم ترین مقصد پروازی برای سفرهای خارجی برای ایرانیان دانست.با در نظر گرفتن ویژگی هایی همچون عدم نیاز به ویزا ، جاذبه های توریستی ، تشابه فرهنگی و ... اهمیت بلیط هواپیما استانبول واضح است. این اهمیت تا آنجایست که علاوه بر ایرلاین های ایرانی ، ایرلاین های خارجی بزرگی همچون ترکیش نیز، در مسیر های پروازی منتهی به استانبول و بالعکس از مبدا و مقصد ایران ، برنامه پروازی دارند .بلیط هواپیما استانبول اغلب در قالب بلیط چارتر استانبول عرضه می شود و همین امر موجب شده است که فضای رقابتی بیشتر برای بلیط هواپیما استانبول برقرار باشد.در طول سال میزان عرضه و تقاضای بلیط هواپیما استانبول وضعیت یکسانی ندارد و مدام این میزان، در نوسان است.این امر موجب گشته امکان بلیط لحظه آخری ارازن استانبول بیشتر در دسترس مسافران ایرانی باشد.

بلیط لحظه آخری کیش

بارزترین ویژگی جزیره کیش ، توریستی بودن این شهر است طوریکه بیشتر مسافران ایرانی اگر به دنبال سفر تفریحی بابت تعطیلات خود باشند ، اولین انتخاب آنها این جزیره زیباست.در طول سال عرضه و تقاضای بلیط هواپیما کیش در نوسان بوده و با توجه به تقویم سالیانه کم و یا زیاد می شود.بلیط هواپیما کیش نیز بیشتر به صورت بلیط چارتر کیش عرضه می شود.عرضه و تقاضای پرنوسان در کنار عرضه در قالب بلیط چارتر ، موجب گشته بلیط لحظه آخری ارزان کیش با قیمت های باورنکردنی و فوق العاده در برخی ایام سال در دسترس مسافران باشد.